Galeri

Sıcak Cephe Etkisinde Üst Seviye Konveksiyonu

Karasal iklim görülen yerlerde gökgürülü fırtınaları daha çok sıcak dönemde ısınan havanın yükselmesi ile oluştuğunu görmeye aşinayız.

Fakat bazen hava sıcaklıkları yerde çok düşük değerlerde iken, bu bölgelerde de bazı hallerde bu tip meteorolojik  durumları gözlemleyebiliyoruz. Örneğin Ankara’da 22 Aralık 2017 gecesi, 23 Aralık sabah saatlerine kadar bir dizi konvektif fırtına tespit edildi

Durum incelendiğinde üst seviyede  güneyli kuvvetli jet akımları, sıcak havayı atmosferin seviyelerine advekte ederek sanki yer sıcaklığı 17-19 dereceymiş gibi bir konvektif duraysızlık oluştu.

Başkentin 00:00z balon ölçümü sonucuna göre yer seviyesinde (908 mb, 894 mb) hava sıcaklığı 3.8 dereceyken,  772 mb’da (2216 m) hava sıcaklığı 4.4 derece ölçülmüş. Yani sıcak cephenin yaptığı, (cephesel) enverziyon jet akımının etkisi ile oldukça büyümüş. Esasında üst seviyedeki 4.4 derece olan sıcaklık yer seviyesine (kuru adyabat çizgilerine uygun olarak) indirgendiğinde yer seviyesini 17.8 dereceye denkliyor.

Ankara’nın rakımında 17.8 derecelik yer sıcaklığını da deniz seviyesine göre indirgeyip yorumlayınca da aslında 500 mb (-21.1 derece) ile deniz seviyesi arasında 40 derece civarı sıcaklık farkı varmış gibi ortaya muhteşem bir sonuç çıkıyor.

 

One comment on “Sıcak Cephe Etkisinde Üst Seviye Konveksiyonu

Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.