Galeri

Haftasonu Sistemi ve Özel İstanbul Değerlendirmeleri

Başlıktan da anlaşıldığı gibi bu sistemde ağırlıkla İstanbul‘a yönelik meteorolojik değerlendirmelerde bulunacağım, bununla birlikte özellikle deniz etkisi yağışları açısından Marmara ve Batı Karadeniz teknik mercek altında olacak.

Pilot ilimiz İstanbul dışındaki diğer merkezlerle ilgili soru ve yukarı atmosfer ile ilgili değerlendirmeleri başlık altında yorum sekmesini kullanarak yazabilirsiniz. Sistemle ilgili diğer bütün tartışmaları Havadelisinin Not Defteri‘nden takip edebilirsiniz. 21 Ocak 2012’ye kadar sistemle ilgili değerlendirmeleri blogun “Serbest Tartışma” bölümünde değil buradan takip edeceğiz.

Bu başlık her gün düzenli olarak güncelleyeceğim, eskide kalan değerlendirmeler yazının alt kısmında, yeniler ise üstte yer alacak – White Fox

—————————————————————————————————————
—————————————————————————————————————

ÖN NOTLAR:
Ön Not I : Deniz etkisi yağışlarına ilişkin bu başlık altında yapılacak olan değerlendirmeleri daha iyi anlamanız için şu makaleme göz gezdiriniz!
Ön Not II : Yağış tipine ilişkin bu başlık altında yapılacak olan değerlendirmeleri daha iyi anlamanız için şu makaleme, thickness (kalınlık) ile ilgili değerlendirmeleri anlamak için de şu makaleme göz gezdiriniz!
————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

17.01.2012 10:50 Bugüne İlişkin İstanbul NOWCASTING + Dün Akşama(16 Ocak 2012) İlişkin Bilgiler + PAYDOS
Bugün İstanbul’un özellikle de Anadolu yakasında yer yer kısa süreli kar sağanakları görülebilir. Ayrıca Marmara denizinin güneydoğu ve doğusunda da kalan merkezlerde de deniz etkisine bağlı olarak gelişen kar sağanaları görebilmemiz mümkündür. İstanbul’da sıcaklık bugün de yine 2-3 dereceyi zorlayacatır…

Bu yaptığım hava tahmini en azından perşembeye kadar olan son değerlendirmemdir. Yani paydos diyorum! 🙂 En az 2 gün bu başlık altında güncellemelere ara vereceğim… Perşembeden itibaren yeni bilgiler girebilirim 🙂16.01.2012 tarihli 16:40 Nowcasting bülteninde(biraz aşağıda) kütlelerin deniz etkisi yağışlarından daha farklı konvektif oluşumlar olduğunu ve İstanbul’da gökgürültülü kar yağışı olabileceğini belirtmiştim. Nitekim bu tahminim doğru da çıkmış, Levent, Sarıyer, Beşiktaş’ta kar yağarken gök gürlediği bilgisi elime ulaştı.
Yukarı da dün geceye ait hem balon ölçüm sonucu bir altta benim maksimum sıcaklığa göre modifiye ettiğim skew-t log (p) diyagramı var. Bütün bunlarıgökgürültülü kar yağışı ender görülen bir olgu olduğu için arşivsel olarak burada sergilenmek için radar görüntüsü ile birlikte bu başlık altına koymayı uygun gördüm. 10 gün içinde blogda gökgürültülü kar oluşumu ile ilgili olarak bilimsel bir makale hazırlayıp yayımlayacağım – takipte kalın.


————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

ESKİ – 16.01.2012 SAAT 16:40 İSTANBUL NOWCASTING (ŞİMDİGÖRÜ)

İstanbul’daki yağışların konvektif olduğu 12Z balon ölçüm analizleri ile netlik kazandı. Deniz etkisi yağışları da konvektiftir fakat şu sıralar İstanbul’da görülen kar sağanakları karalar üzerinde de oluşabiliyor. Denize muhtaç değil, yani doğrudan deniz etkisi(sea-effected) yağışları değil, denizin ılıman etkisinin pekiştirdiği konvektif yağışlar (sea-enhanced) diyebiliriz. Balon ölçümüne göre hiç bir seviyede enverziyon yok.
Tam bir deniz etkisi yağışı olabilmesi için 3000 metre ila 1500 metre arasında bir tepe enverziyonunun varlığı gerekirdi. (Analizin resimini üstüne tıklayarak büyütebilirsiniz. 🙂 )

Zira balon ölçüm sonuçlarına göre hiç bir seviyede enverziyon olmadığını emagram verisi üzerinden rahatlıkla anlayabiliyoruz. (İzotermler dikey yükseliyor.)

12Z balon ölçümünde dikkat çeken en önemli unsur ise rüzgarın durumudur.
Rüzgar daha çok, 700 mb ila aşağı seviye arasında kareyel ila yıldız kerte batı yönünde estiğidir. Konvektif oluşum nispeten dahasıcak denizden de güç aldığı için 700 mb ve altındaki rüzgarların genel dağılımı daha çok önemli kabul edilmelidir. Model verileri ve analiz değerlerini beraber yorumlarsak, mevcut durumda rüzgarın yönüne göre İstanbul’un özellikle kuzey tarafları (Sarıyer, Beykoz, Şile hattı) ile Marmara denizinde yine Tuzla-Yalova-Gemlik-Mudanya civarları yani Marmara denizinin güneydoğusu bu akşam orta kuvvette kar sağanakları almaya devam edecek ve bu yağışlar buralarda yağış sırasında yer yer yoğun olarak gözlemlenebilir(Bakınız kırmızı alanlar). İstanbul’un geri kalan yerlerinde ise sağanak hafif kar veya yer yer orta şiddette kar sağanak geçişleri görülebilir. (Renksiz alanlar)
Yağışlar kesinlikle homojen dağılmayacak… Hatta kuzeydeki kırmızı alanı biraz daha Kocaeli sınırına çekebilirdim.

Kararsızlık kış mevsimine göre gayet iyi durumda, eğer yukarıda daha da soğursa, özellikle deniz üstüde tek tük şimşek de çakabilir… 🙂 🙂 🙂

Akşam da nowcasting tazeleyebilirim, takipte kalın esen kalın 🙂
————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

YENİ – 16.01.2012 SAAT 10:00 İSTANBUL NOWCASTING (ŞİMDİGÖRÜ)

İstanbul’un dün geceye ait temp değerlerine göz attığımızda Karadeniz’den gelebilecek deniz etkisi yağışlarının şimdilik mümkün olmadığını anlıyoruz. Üst seviyeler rüzgar genel olarak (kuzey)batı-doğu ekseninde ağırlık kazanmış. Model verilerine baktığımızda da durum öğleden sonraya kadar pek değişmeyecek. Yani Karadeniz’de oluşan (ve güçlenen) kütleler İstanbul’un kuzey kıyısından öğle saatlerine kadar el sallarayak geçmeye devam edebilir. 🙂
Esasen temp sonucuna göre, yukarı da bir tepe enverziyonu da mevcut değil, bu yüzden Karadenizdeki yeşil oluşumlar için deniz etkisi (sea-effect) yerine deniz pekiştirmesi (sea-enhancehed) yağışları dememiz daha isabetli olur. Çünkü, zaten animasyonda da gördüğünüz gibi aslında kütleler Trakya üzerinden Karadeniz’e gelip orada denizdeki nem ile güçleniyor (pekişiyor). Peki İstanbul’da bugün yağış olmaz mı ? Kar sağanakları olabilir ama buna amatör olarak hava tahminine kalkışanların dediği gibi tam bir deniz etkisine dayandırmak doğru değil. Yalnız öğleden sonra ve özellikle akşam yukarı rüzgarların batı kerte yıldız, batı karayel, karayel ve yıldız kerte batıya dönmesiyle önce Anadolu yakasında, boğazda ve ardından Avrupa yakasında daha etkili yağışların görülmesi mümkün, hatta Karadenizdeki kütleler belki tam bir deniz etkisi yağışı karakteri de kazanabilir. Bundan emin olmak için öğle temp verilerini beklemek gerekli…

Dün yaptığım NOWCASTING metninde Yalova çevresinde deniz etkisi yağışları oluşabileceğini belirtmiştim. Animasyonda da görüldüğü gibi bölge direkt Marmara denizinin etkisi ile o bölge yağış alıyor. Bütün gün de aralıklarla almaya devam edecek.

Gün içinde veya akşam yeni nowcasting yaparım – takipte kalın.
————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

YENİ – 15.01.2012 SAAT 19:30 İSTANBUL NOWCASTING (ŞİMDİGÖRÜ)

Yarın Yalova, Çınarcık, İzmit, Armutlu, Gemlik, Orhangazi, Gebze, Mudanya civarları Marmara denizinin etkisi ile orta-yoğun şiddette kar sağanakları alabilecek. Radardaki kütleler zaman zaman doğudaki Adapazarına kadar sokulabilir.

Yarın İstanbul’da da yer yer kar sağanakları olsa, zaman zaman güneş kendini gösterebilir. Sıcaklık gündüz 3 dereceyi çok rahat bulur.

————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

ESKİ – 15.01.2012 SAAT 10:00 İSTANBUL NOWCASTING (ŞİMDİGÖRÜ)
00Z analizim gece 01:00 sularında Uşak 1 derecede yağan yağmuru hatta akşam saatlerinde Afyon’daki açıkladığını düşünüyorum. Gecenin ilk saatlerinde Egenin iç kesimlerinin güney tarafında soğuk cephe bir sıcak cephe gibi farklık gösterdi. Nedenini yer seviyesindeki soğuk havanın, soğuk cephenin bölgeye taşıdığı soğuk havadan daha soğuk karakter göstermesine bağlanabilir.
(ECMWF analiz değerleri için burayı tıklayın)
Bugün İstanbul’da ve civarlarında cephesel oluşumlara bağlı yağışlar gözlemlenmeyecek.

Şu sıralar Pendik, Tuzla tarafları Marmara üzerinden gelen hava kütlesinin topografik faktörlerle sürtünmeye(friction) uğraması sonucu çok yerel bir alanda kar yağışı yapıyor. Modeller çoğu zaman böyle yağışları yakalayamaz. Bunu da yakalayan olmadı.

Öğleden sonra rüzgar yön değiştiriyor. Öğleden sonra İstanbul yer yer özellikle akşam saatlerinde sağanak biçiminde karlakarışık yağmur ve kar sağanakları alabilecek. Bu yağışlar da şu sıralar Pendik tarafındaki yağışlar gibi deniz etkisi kökenli olacaktır. Çok kuvvetli değiller.

Bu akşam saat 21:00 sularında yeni bir nowcasting yaparım – Takipte kalın.

————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

ESKİ – 14.01.2012 SAAT 16:20 İSTANBUL NOWCASTING (ŞİMDİGÖRÜ)
————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

Şu sıralar İstanbul genelinde yağış kar ve karlakarışık yağmur şeklini almış durum, özellikle Avrupa yakasında (Başakşehir, Hadımköy’de) yer yer kar örtüsünün oluştuğunu, ancak İstanbul boğazı çevresi boyunca tutmadığını ve akşama kadar da tutmayacağını söyleyebiliriz.

Herkes tarafından beklenen cevaplanması gereken soru ise, kar yağışının İstanbul’da bu gece devam edip etmeyeceğidir ?

Bu sorunun cevabını, 16:20 Nowcasting bülteninde cevap vermeye çalışalım. 🙂

Genel olarak model verilerini ve sinoptik haritalarını incelediğimizde yağışın gece saatlerinde (cephenin geçişi ile) İstanbul’da hafifleyeceğini ardından önce Avrupa yakasında kesinleceği söyleyebiliriz. Deniz etkisi (sea effetc) gibi mezo ölçekli oluşumlar bugün İstanbul’da beklenmemeli zira rüzgâr koşulları buna müsait değil. Bu yüzden amatör hava tahmini yapan çevrelerin “sea effect kar” olur beyanlarını ciddiye almayın. Şu sıralar İstanbul genelinde yıldız kerte batıdan esen rüzgar açısal olarak iyice 270 dereceye yaklaşıcak, bu da deniz etkisi yağışlarını İstanbul için zor kılıyor.

17062 kodlu Göztepe’ye ait GFS 21Z ürününe baktığımızda, genel olarak olarak yoğunlaşma depresyonunun bozulduğunu bu nedenle gece etkili bir kar yağışı beklememin isabetli olacağını düşünüyorum.

Modelin 15 Ocak 2012’ye ait 00Z ve 03Z ürünlerinde 21Z’deki gibi bir parallik söz konusu, parçalı çok bulutlu bir hava alâmeti var.

Sahil kesimi bu gece 0 dereceyi görmez gibi ama daha karasal olan içeride kalan ilçeler 0 derece ve altını görecektir. Akşam değerlendirmesinde bunu netleştireceğim.

16:10 Nowcastingimi bir bilim adamına ait komik bulduğum bir açıklamaya gönderim yaparak bitiriyorum. 🙂

Haberin kaynağı burada – OKUYUN !

İstanbul gibi deniz kıyısında olan bir çok şehrin kar yağışı aldığına da dikkat çeken Kadıoğlu, “İstanbul’da kar yağması için havanın biraz daha soğuk olması gerekiyor. 1.5 kilometre yukarıda hava sıcaklığının en az -10 derece olması lazım ki düşen kar kristali erimeden yere inebilsin. Tabii bir de İstanbul beton yığını. Bir sürü araç var trafikte. Yapay olarak ısıtılan bu kadar büyük bir bina blokunun olduğu bir yerde şehir ısı adası da oluşuyor. İstanbul etrafındaki kırsal alana göre 3-4 derece sıcak olabiliyor. Bu da İstanbul’un kırsala göre daha az yağış almasına neden oluyor” diye konuştu.

🙂 🙂 🙂
İstanbul için yaklaşık olarak 1500 metre kabul edilen 850 mb sıcaklığını standartlaştırarak, -10 barajı koymak son derece saçma, amatör meteorologların bile yapmadığı türden bir yaklaşımdır. Bu bilimsellik dışı yaklaşım İstanbul gibi boğaz hattı boyunca rüzgâr alan bir merkez için ısı adası teziyle güçlendiriliyor.

Doğrusu İstanbul’da 1000 mb ile 850 mb seviyesi arasındaki fark ne kadar az olursa 1500 metre sıcaklığının -4 bile olduğu durumlarda kar yağabileceğidir. İstanbul’da kuvvetli rüzgâr olursa ısı adası etkisinden de söz edilemez.

Ayrıca bir başka bilim adamı da 4 derece sınır vererek durumu standartlaştırmasına da katılmıyorum. Daha doğrusu değerler üzerinden standartlaştırma yapılmasına karşıyım. Bu tür haberleri okuyan birileri, hele ki bizler gibi Meterolojinin teknik mutfağı ile pek uğraşmıyorlarsa 4 derece oldu diye kar beklentisine girebilirler…

Neyse bu akşam 21:00-21:30 gibi gerek görürsem yeni şimdi görümümü (nowcasting) yayımlayacağım…Durum değişmesse yayımlamam

Takipte kalın

YENİ – 14.01.2012 SAAT 10:50 İSTANBUL NOWCASTING (ŞİMDİGÖRÜ) – YENİ

Sabah saatlerinde Tekirdağ ilçeleri ile Çatalca’da başlayan kar yağışının; şu sıralar yağmur alan İstanbul’un yakın zaman içinde yüksek kesimlerinde, zamanla Anadolu yakasında görülebileceği kaanatindeyim.

Şu sıralar İstanbul’da rüzgar karayele döndü. Bu kar açısında iyi bir haber, dün akşam ve dün öğleye doğru yaptığım değerlendirmede öğleden sonra sıcaklığı öğleden sonraki sıcaklıktan daha yüksek olacağını, en yüksek sıcaklığın sabah saatlerinde ölçülebileceğini belirtmiştim. Yani, meteorolojik gelişmeler tam beklediğim seyirinde ilerliyor. Ne erken ne de geç.

HIRLAM, NAE gibi sınırlı alan modelleri ile GFS model verilerine göre kar açısından yeterli olacak soğuma İstanbul’da yağış sona ermeden yakalayabiliyor.

GFS Skew-t Log (P) 15Z diyagramına göre akşama doğru İstanbul genelinde karlakarışık yağmur ve kar görülebilir.

Ancak Moda, Bakırköy gibi alçak yerlerde ağırlıklı olarak yağmurun görüleceğini ve genel olarak İstanbul’da ciddi bir örtü beklentisine girilmemesi gerektiğini unutmayın. Ancak, İstanbul trafiğinde ciddi sıkıntı yaratabilir.

Rüzgar öğleden sonra İstanbul’da yıldız kerte batıdan esecek…. 🙂

Saat 21:20’ye kadar mutlaka yeni bir nowcasting daha yaparım takipte kalın!

————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

ESKİ – 13.01.2012 SAAT 21:10 İSTANBUL DURUM DEĞERLENDİRMESİ – ESKİ
Bugün öğleye doğru 11:40’da yaptığım tahmini bir kez daha gözden geçirmek için yeni bir durum değerlendirmesi yapıyorum.
Öğleden önce GFS 15Z skew-t log(p) verileri:Öğleden sonra GFS modeline göre ıslak termometre sıcaklığı yer seviyesinde kar için uygun seviyeye geliyor. Görüldüğü
gibi ışba sıcaklığı da zaten sıfırın altında kalıyor. Yalnız yağış çok kuvvetli değil gibi…

Akşam için 18Z çıktısında da soğumanına arttığını görüyoruz.
1000-850 mb değerleri de İstanbul’da kar açısında uygun değerlerde:


500 – 700 – 850 mb sıcaklıkları da kar açısından uygun değerlerde:


Kısaca şunu söyleyebiliriz;
İstanbul’da en yüksek sıcaklıkları cumayı cumartesiye bağlayan gece ve öğleden önceki zamanda ölçülecek. Yarın öğleden sonra İstanbul daha soğuk olacak. Yarın en yüksek sıcaklık boğaz çevresinde 5-6 dereceyi bulabilecek. Ancak, yağmurla başlayacak yağış zamanla önce yükseklerde, akşam saatlerinde sahil kesiminde karla karışık yağmur ve kar şeklini alacak…

Akşam saatlerinde özellikle, Anadolu yakasınde kar ve karlakarışık yağmur sağanakları görülecek gibi duruyor. 🙂

Yarın akşam ayrıca Güney Marmara boyunca yağışın karla karışık yağmur ve kara şeklini alması ve bu yağışların orta kuvvette etkili olmasını bekliyorum…

Yarın (14.01.2012) öğleye doğru yeni değerlendirme yaparım.

————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

ESKİ – 13.01.2012 SAAT 11:40 İSTANBUL DURUM DEĞERLENDİRMESİ – ESKİ
Büyük bir tereddütle bu değerlendirmeyi yapıyorum, çünkü genel olarak yarın İstanbul’un kuzeyde kalan ilçeleri ile yükseklerinde kar ve karla kaırşık olasılığına ilk dikkat çeken tek kişiyim !!!! 😀 Aşağıdaki değerlendirmem ile büyük risk almış bulunmaktayım. 😀

Yarın(14.01.2012) öğleden önce İstanbul çevreleride yağışın başlamasını ve bu yağışların İstanbul’un kuzeyde kalan ilçelerinin yükseklerinde (mesela Çatalca’da) karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmasını ve günün günün ilerleyen saatlerinde İstanbul’un yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklini alacağını düşünüyorum Sahil kesiminde yağışların – Beşiktaş, Tarabya, Kadıköy vs, gün içinde kar görme ihtimalleri Beylikdüzü, Hadımköy veya Sarıyer-Rumelifenerindeki kadar yüksek bir olasılık taşımıyor, ağırlıkla yağmur alacaklar. Bu yerlerde yağış kara dönerse bile ciddi anlamada örtü oluşması beklenmemelidir. Ayrıca Moda, Beyoğlu gibi alçak yerlerde ağırlıklı olarak yağmurun görülme ihtimali daha fazla gözüküyor.

İstanbul’da en yüksek sıcaklık cumayı cumartesiye bağlayan gece veya sabahın saatlerinde ölçülecek. Yarın öğleden sonra İstanbul daha soğuk geçiyor. Yarın en yüksek sıcaklık 5-6 dereceyi bulabilir. Yer yer 7 dereceyi zorlayabilir.

Ayrıca Trakya genelinde de kar beklemek isabetli olur.

Bu akşam saat 21:00 sularında yeni bir güncel değerlendirme yapacağım, tereddütle yaptığım bu tahmini yeniden revize edeceğim. Takipte kalın….


————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

ESKİ – 12.01.2012 SAAT 21:00 DURUM DEĞERLENDİRMESİ – ESKİ
Nihayet İstanbul uzun zamandır hasret kaldığı soğuma ve beraberinde kar yağışlarını alabilecek gibi duruyor. Her ne kadar büyük oranda modellerde bir birlik olsa da İstanbul’da kar yağışı için miktar belirtmenin veya miktarca çok olacak demenin erken olduğu kanısındayım. Kesine yakın ifadelerde bulunmanın tutarlılık açısından şimdilik kaçınması gereken bir davranış biçimi olduğu fikrindeyim.

Bu sistem İstanbul’da kısa süreli kar sağanakları şeklinde yağışa neden olup, yağışın kesilmesiyle erimeye başlayacak periyodik ince kar örtülerinden ibaret olabileceği gibi, esasen deniz etkisi mekanizmalarının devriye girebilecek olması ihtimali dahilinde de akşama kadar sürekli aynı yerel bir bölge civarında kar yağışına sebebiyet de verebilir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün  İstanbul konusundaki temkinli yaklaşımını bu nedenle yerinde görüyorum.

Detayları özellikle ilerleyen günlerde bu başlık altında yapacağım nowcasting bültenlerinde güncel olarak bildirmeye çalışacağım.


Yağışın miktarında detaya girmekten şu anda kaçınsam da İstanbul’un soğuktan kaçışının olmadığı cluster (diğer 20 senaryonun kümelenip ortalamalarının senaryoları) verilerinin diyagramdaki ana senaryo ile mükemmel korelasyon içinde bulunması ile net biçimde ortada!

MULTIMODEL 500 hPa Spaghetti


MULTIMODEL 850 hPa Ortalama

Bugün için İstanbul değerlendirmem yüzeysel düzeyde kalacak, yarından itibaren detaya girmeyi düşünüyorum. Başlığı düzenli takip edin… 🙂

85 comments on “Haftasonu Sistemi ve Özel İstanbul Değerlendirmeleri

 1. White Fox selamlar,
  Bugünkü 06Z GFS çıktısına göre deniz seviyesinde rüzgar uzunca bir süre batı-güneybatı-güney doğrultusunda esecek. 850 mb rüzgarları ise batı-kuzeybatı yönlü. Sence sabah bir ara gerçekleştiği gibi 850 mb rüzgarları da batı-güneybatı yönlü olsaydı İstanbul’un güney kıyıları(Avrupa yakası dahil) deniz etkisiyle yağış alabilir miydi. Tuzla ve civarının sabah da konveksiyonel veya sea enhanced yağışlar aldığını gözlemledim. Farklı parametrelerin de olduğunu biliyoruz ancak en önemli etken olan deniz suyu sıcaklığı-850 mb sıcaklık farkı deniz seviyesi yağışları için uygun görünüyor. Sen ne düşünüyorsun bu konuda?

  • Hocam, yolculuktaydım. Az evvel memleketim Kırşehir’e döndüm. Yorumunuzu da ancak gördüm.

   Deniz seviyesi ile 850 mb arasındaki rüzgar farkı meteorolojik doktrindeki genel kabul edilen teoriye göre 30 dereceden az olması gerekli. Ama benim fikrimi sorarsan, şunu söyleyebilirim: Hem yer seviyesindeki rüzgar hem de 850 seviyesindeki rüzgar (tepe enverziyonu daha yukarıdaysa örneğin 750 ise, bu seviyeye kadar olan rüzgarlar da 800 – 750 mb rüzgarları gibi) yönlerine bakmaksızın, deniz üzerinden 30 km kadar yol alıyorlarsa çok çok hafif yağışların ya da bulutluğun oluşması mümkündür ama yönleri aynı değilse şerit ya da bulut caddeleri oluşmaz bunun yerine görüntü olarak düzensiz bulutlanmalar olur. Her iki seviyedeki rüzgar 60-80 km mesafe rahat kaydediyorsa ve farklı yönde ise yine şerit oluşturmadan ama etkili sağanaklar bırakabilecek dağınık kütleler oluşabilir. Tabi rüzgarında dikey eksende, yukarı doğru gidildiğinde şiddetinin artması ve yer de en az 9 knot esmesi gereklidir. Genelde bilimsel incelemeler bu tür yağışları göl etkisi(lake effect) ile incelediği için dikey eksendeki rüzgarların açılarına çok önem veriyor. Ancak, biz de deniz etkisi yağışları var, göller gibi sınırlı alanlar değil.

   Benim bu tür oluşumlarla ilgili daha farklı tezlerim var ama ilan etmek için biraz daha dayanak topluyorum.

 2. Hocam İstanbulda oluşan yağışların benim incelemelerime göre deniz etkisi ile ilgisi yok. Yani deniz en fazla pekiştirici bir etken olabilir. Üst atmosfer verilerine göre enverziyon yok. Dolayısıyla konvektive yılın bu dönemine göre çok çok iyi. Bu nedenle towering cloud(kule bulut?) oluşumları var. Mantar gibi orada burada cb ve cumulus congestuslar gelişiyor gibi. Yinede daha yeni başladığım için yanılıyor olabilirim :).

  • Dahası model verilerine göre 500hpa sıcaklıkları -40ın altına düşebilir. Böyle bir durumda yer seviyesiyle 500hpa arasında neredeyse 45 dereceye varan farklar oluşuyor. Aynı mayıs ayında yer seviyesi 20 dereceyken 500hpanın -25 derece olması gibi bir durum var. Yarında kısa sürede ciddi miktar yağışlar düşmesi beklenebilir. Ayrıca üst atmosferin soğuğu yere ineceğinden ve yağış parçaları süper soğumaya maruz kalacağından örtü şansıda artıyor gibi. Bu durum sahillerdeki yağışların 0 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda örtü oluşturmasını açıklayabillir. İlginç bir tecrübe oldu.

  • Süper analiz! Bravo yalnız İstanbul üzerinde Cb bulutu pek yok, Karadeniz’de olabilir. 🙂 Bu blogu takip ederek senin gibi sıfır meteorolojik bilgi ile öğrendikleriyle böyle yorum yapan biri görmek beni çok mutlu etti. Blog işe yarıyor demek ki! Bravo gerçekten!

   • Bu arada ben pek incelemedim ama sınırlı alan modelleri dahi patates oldu yada olacak gibi yağış konusunda. Sarıyerde iskelede örtü var diyorlar! GFSte bir sürü kırmızı noktalar koyarak konvektivite var ama hesaplayamıyorum ne olur biter bahtınıza ne çıkarsa der gibi. 500hpa -40 dereceden hesaplasak bu kararsızlık ne olur nereye kadar gidebilir?

  • Kararsızlık alanı dikey atmosferde şu anda bile 500 mb seviyesine kadar ulaşmıyorum. Şu saatlerde kara üzerindeki kararsızlık yavaş yavaş düşmeye başlar.
   Bu arada deniz üzerinde şimşek çakmış – gök gürültülü kar!

  • Ben bir şey eklemek istiyorum, aslında deniz etkisi denen yağış da bir tür konvektif yağış, deniz alt seviyelerin sıcaklığını çok fazla arttırarak konvektif aktiviteyi tetikliyor. Bu yüzden de birçok zaman, özellikle radar görüntüleri kesin olarak belli etmedikten sonra deniz etkisinin tam olarak ne kadar olduğunu söylemek çok zor.

 3. Mehmet Can kardeşim (ben kim miyim? sadece bir takipçi!), Mikdat Kadıoğlu unvanına, bir akademisyene, bir bilim adamına yakışmayacak bir üslupta, çirkin bir şekilde saldırmış sana. Sadece sana gönülden destek olduğumu bildirmek için görüş yazmak istedim. Mikdat Kadıoğlu’ndan bize (topluma) bir fayda gelmeyeceği acı bir şekilde ortadadır. Oysa ki senin makalelerinden fazlasıyla faydalanıyoruz. Açık yüreklilikle “kral çıplak” dediğin için ziyadesiyle tebrik ediyorum. Saygılarımla…

  • Hakan Bey, samimiyetiniz için teşekkür ederim ama şimdi Mikdat Bey’in yaklaşımına reaksiyon olarak sizin gibi arka plandaki takipçilerin bir an da ortaya çıkıp başlık altında tepki yorumları yapmaya başlamasıyla, ” alkış almak için yapıyor” düşüncesini beslediğinden korkmaya başlarım.

   Mikdat Bey’in de bilim adını önemli emekleri çalışmaları var. Eleştirirken aşırıya gitmeyelim.

   Saygılar

   • Mehmet Bey, saygının hak edilen bir olgu olduğunu düşünüyorum. Unvanında Prof. Dr. yazan bir kişinin bilimselliğin bu kadar yoğun olduğu bir blog’a, bir blog yazarına “adam ol vs.” gibi bir sokak ağzı ile cevap vermiş olması inanın beni hayrete düşürdü ve bir o kadar da üzdü. Mikdat hocayı twitter’dan ve kendi sitesinden takip eden bir kişiyim. Tepkim birazdan bundan aslında, bir nevi hayal kırıklığı. Bu konuda başka yorum yazıp, yazı ve konu kirliliğine neden olmayacağım, gizli takipçiliğime geri bürünüyorum, saygılar…

 4. Sayın İlgili. Hakkımda yukarıda yazdığınız o güzel sıfatlar için çok teşekkür ederim! Çok terbiyeli ve saygılı bir gençsiniz, sizi bu şekilde yetiştirenleri tebrik ederim. Her endense kin ve nefretinizi kusmak, hakkımda aşağılayıcı bir şeyler yazmak için hiç bir fırsatı kaçırmıyorsunuz! Halka ders mi anlatmamız gerekiyordu? Herhalde hayatınızda herhangi bir gazeteci ile hiç konuşmadınız. Halk dilinde telefonda bir gazeteciye teknik bir konuyu nasıl anlatılır bilemezsiniz. Anlattığınızın ne kadarı gazeteye yansır ondan da haberiniz yok… Ama doğru dürüst bilip tanımadığınız biri için terbiyesizliği hat safhaya cıkartabiliyorsuz. Herhalde birilerinden alkış filan alıyor ya da bu şekilde egolarınızı tatmin ediyorsunuz! Ben de sizi bir adam sanmış, hakkımızdaki yanlış bilgileri düzeltmeye, sizi bu bilim dalına kazandırmaya çalışmıştım… Herşeyden önce adam olmayı deneseniz. Hayatını bu işe verimiş insanlara yalan yanlış, eksik bilgi ile camur atarak kendinizi yüceltemezsiniz… Lütfen meteorolojiden önce hattinizi biliniz. Saygılar. Mikdat Kadıoğlu

  • Kin ve nefret yok burada söz konusu değil. Neden argümana değil de, bana saldırdığınızı anlamış değilim. Halkın neyi nasıl anladığını biliyorum ama siz onların anlayacağı dilden anlatmak yerine basitleştirmek yerine veya basitleştirken, yanlış bilgi aktarıyorsunuz. 1500 metrenin -10 girmesinin gerek olmadığını bir çok örnekle açıklayabilirim. Kim yanlış yaparsa ilan ederim! Bu size özel, size yönelik bir yaklaşımım değil, ben MGM’yi de noktasal odaklı bilgilere özen göstermemesinden dolayı da eleştirdim. Blogun altındaki “older comments” sekmesinden ilgili eleştirimi görebilirsiniz. Hataları ortaya dökerken veya eleştirirken kişi seçimi yapmam, kardeşim gibi sevdiğim can dostumu da, kardeşimi de, babamı da, sizi de veya sokaktaki midye satıcısını da ayırt etmiyorum.

   Yarın bu blogu bana İstanbul’da 1500 metre -10 derece girmiyor nasıl kar yağacak saçmalama derse ve sizin bu ortaya yansıyan argümanınızla bu bloga gelse, ben ne diyeceğim on(lar)a ? Sonrada koskoca profesörden daha mı iyi biliyorsun, ukala derseler ben ne diyeceğim ?

   Mesela gökdelenlerin dediğiniz gibi olumsuz etkisi olabilir fakat sığ oluşumlar olan deniz/göl etkisi yağışlarının, karaların topografik etkisiyle oluşan sürtünmeyle(friction) şiddetlendiğini bildiğim halde, size göre sadece ısı kaynağı olan gökdelenlerin buna olumlu etki hipotezini nasıl yok sayabilirim.

   Ben sizden zerre kadar nefret etmiyorum ya da kin duymuyorum, buna bir sebep yok ki!!!! Siz eleştirilince, belki de duygusal olarak böyle düşünüyorsunuz!
   Ya da buna fırsat kollamıyorum, o hatalı ifade tam da bu haftasonu sisteminde medyada çıkınca ve -10 olmadan da kar yağınca tesadüf oldu, ben de paylaştım. Bundan sonra sizi eleştirirsem de isim vermeden üstü kapalı eleştireceğim, çünkü siz argümana değil bana tepki veriyorsunuz ve ben bundan rahatsız oluyorum, çünkü kimseyle aramın kötü olmasını istemiyorum, özellikle eleştiriyi, eleştiriyi kaldırabilen birine yapmak gerektiğini ben sizinle çok güzel anladım ve yazıdaki adınızı ve resiminizi kaldırıyorum, çünkü hatanızın adınızla teşhiriden hoşlanmıyorsunuz. Eğer bu işi alkış için yapıyor olsaydım, günde 1000’den fazla hit alan bu blogda bilakis bu başlık altındaki yorumlarda aleyhinize bir çok yazı düşerdi, eğer bu işi egomu tatmin etmek için yapsaydım, duvarla kendi kendine konuşan salak adam gibi olurdum. Hakkımdaki yaptığınız “egocu”, “terbiyesiz”, “haddini bilmez” nitelendirmelerine üzüldüğümü de belirteyim Bir daha sizi, adınızla eleştirinizi yapmayacağım, hatanızı veya başkasının hatasını, yanlış beyanlarını doğrudan isim vererek bildirmeyeceğim.

   Benim tatmin edecek egom yok, benim de yanlış yönlendirmem varsa, hatam varsa, bende de bir yanlış varsa siz de blog da bunu açıkca söyleyin. Sizin gibi rahatsız olmam, ben argümana karşı argümanla gelirim. Bilim de yapılması gereken, icap eden budur. Benden de daha çok sizin eleştirilere açık olmanız gerekir, kişiliğe saldırmayı size yakıştıramadım.

   Sonuçta medyaya(Milliyet’e, Sabah’a, her yere) yansıyan -10 dayanağınızdır,
   toplumda her ortalama zekalı kişiler durumu benim anladığım gibi yorumlar ve bunu görünce yanlış olduğunu bildirmenin bilim adına yanlış bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum, ben terbiyesizlik yapmadım.

   “Ben de sizi bir adam sanmış, hakkımızdaki yanlış bilgileri düzeltmeye, sizi bu bilim dalına kazandırmaya çalışmıştım…”

   Ben Türkiye’de bilimin hakkıyla yapıldığını düşünmüyorum, bu yüzden sizin beni kazandırmanızla ben bilime kazanılmış olmayacağım, çünkü ben akademik bir pozisyonum olmadan da bu işin içindeyim. İsteyen kabul eder, isteyen etmez. Meteoroloji bir meslek değil bilimdir. Doktorası masterı da umrumda değil, çünkü benim pozisyon-mevki-konum derdim yok. Bu işi sadece seviyorum, bir konuma erişmek için yapmıyorum, imkân sunulursa da sever seve işin akademik boyutunu yaparım. Ben sevmemden dolayı merakla öğreniyorum ve öğrendiklerimi uyguluyorum ve bir şeyleri kendi tezlerimle geliştirmeye çalışıyorum. Yanlış görünce çekinmeden de yazıyorum, özellikle de yapının temelindeki insanların hata yapmasına şiddetle duyuruyorum. Temelde hata olursa, yapı çöker! Bu mudur yani benim terbiyesizliğim ?
   Benim eleştiri, hatalara çıkış tarzım böyle. Kimseden de adam olmayı öğrenecek değilim.

   Yukarıdaki yorumda demişsiniz ki ” doğru dürüst bilip tanımadığınız biri için terbiyesizliği hat safhaya cıkartabiliyorsuz. ” Ben yukarıda terbiyesizlik yapmadım, bir yanlışı düzelttim. Dediğim gibi argüman dışına çıkarak bana terbiyesiz diyerek olayı şahsi boyuta dönüştüren sizsiniz. Hatta olayı seni yetiştiren diyerek aile boyutuna sokuyorsuuz. Bütün gazetelerde tırnak işareti ile ifadeleriniz alıntı şeklinde kullanılmış, ben medya böyle yazmıştır diye nasıl düşüneyim? Doğrudan alıntı algısı veriyor. Her gün onlarca Twitter üzerinden ileti yazıyorsunuz, en azından birinde gene beni yanlış anladılar -10, 1500 metre demedim ben niye demediniz o zaman ? Duyursaydınız, ben de böyle bir yazı yazmazdım. Ayrıca sizinle ilk iletişim kurduğumda beni tanımadan bu konuda önyargılı yaklaşan sizdiniz. Hala da önyargılısınız, çünkü şimdi de terbiyesiz, fırsatçı egocu , “üstelik adam olmayan” oldum. Bir dizi hakaret ettiniz, size yakışıyor mu ?

   Bana siz ya da başkası bu konu da Mehmet Can şurada hata yapmışsın, insan önce konuyu araştırır, öyle yazar, ayıp! Blog açıp insanları yanlış yönlendiriyorsun derse ve haklıysa ben hiç kırılmam eğer hata yaptıysam neden kırılayım ki! Hatamı anlarsam özür dilerim, ya da hatayı düzeltirim. Hata yapmadığımı düşünüyorsam da gerekçemi söylerim durumu tartışmaya açarım. Bilimsellik bunu icap eder.

   Haddimin de sınırlarını kimse belirleyemez!

   SAYGILAR

   Mehmet Can

  • Mikdat Hocam, yukarıdaki yazının neresinde nasıl bir terbiyesizlik söz konusu olmuş bizlere de anlatırsanız sevinirim. Bunun yanında siz “adam olmamak, yalan yanlış eksik bilgi ile çamur atmak” gibi ithamlarda bulunmuşsunuz, terbiyesizlikle suçlamışsınız. Gördüğüm kadarıyla size yapılan eleştirinin temelini oluşturan bütün veriler yazıda mevcut. Siz bunları inceleyip (varsa) yalan yanlış olduğunu düşündüğünüz kısımları düzelten bir yorumda bulunmak yerine hakaret etmeyi seçmişsiniz. Ayrıca had bildirmeye kalkışmışsınız. Üslubu eleştirebilirsiniz ancak hayatınızı meteorolojiye adamış olmanız ve hatta profesör olmanız size dokunulmazlık kazandırmaz. Eleştirilmeyi hazmedebilmek de adam olmanın değil ama bilim adamı olmanın bir gerekliliğidir diye düşünüyorum. Bilmem katılır mısınız.
   ALKIM YILMAZ

 5. Bakın 850 mb kaç dereceymiş, -10 Girmesini Şart Koşan Barajın 4.7 derece üstünde!!! Yetiştirdiği insanlar da böyle düşünüyorsa ÇOK yazık, zaten meteoroloji bir bilim değil, bir meslek olarak görüyor.

  Haberde bir yaklaşımı daha vardı, ben üstünde durmadım, o da her 100 metrede 1 derece soğucağını söylemesiydi. Bu cümleyi bir akademisyenin söylememesi gerekirdi. Çünkü doygun haldeki bir hava kütlesi için böyle bir ezber mantığı yürütemeyiz. 100 metrede yaklaşık 1 derece soğuma daha çok kuru hava için geçerli, ayrıca dikey atmosferde hava kütlesi doymamış halde olsa bile her zaman için böyle bir durum da yok. 😀

 6. Tuzla’da öğlen 5-6 cm kar varmış 😦 Ama ben Kartepe’deydim ve orası gerçekten müthişti. 1 metre olan karın üstüne 2 saatte kafadan 20 cm eklenmiştir. Benim sorum, ASIL kar yağışı Anadolu yakasında ne zaman etkili olur ?

  • Pazartesi deniz etkisi koşulları son verilere göre zayıf gözüküyor ama yukarı atmosfer koşulları çok değişken umutlu olmak lazım. Pazartesi şimdilik çok kuvvetli olmayan bir yağış var. Yarın akşam bir daha incelemek gerekir. 🙂

 7. Mehmet Can, Weatheronline İstanbul tahminleri için neden bu kadar tutarsız işliyor GFS’i?

  Deniz olarak mı görüyor acaba?

 8. Miktad Kadıoğlu’nun yazısı hakkında şu da söylenebilir. Etkili soğuk hava geldi de İstanbul’a mı yağmadı? Ocak 2010’da gündüz -6C’de kar yağıyordu, kaç kez görülmüş bir olay bu?

  Ayrıca ısı adası İstanbul’da gerçekten var ama sadece gece ayazlarında ve rüzgarsız havada geçerli bir şey bu.

 9. White fox, Bahçeşehir’de sabah kky ile uyandım ve şimdi lapa lapa kar yağışı var yer yer oldukça kuvvetli ve sürekli yağıyor… Darısı sahil şeridine:)

Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.